Erkeklerde Erken Boşalma ( Prematür Ejakülasyon )

Erkeklerde erken boşalma yaklaşık her 5 erkekten birini etkileyen bir sağlık sorunudur. Altta yatan sebep açığa çıkarılmalıdır. Tedavi oranı yüksek olan hastalıklardan biridir...

.

Ejakülasyon , erkek spermlerinin uyarılma sonucu olarak penisten dışarı doğru atılmasıdır. Prematür ise kelime anlamı olarak zamanından önce olan demektir.Erkeklerde erken boşalma ,  kişinin tatminlik duygusunu yeterince hissetmemesine rağmen orgazm olmasıdır. Bazı otoriteler 1 dakikanın altını erken boşalma olarak algılasa da bunun tam bir zamanı yoktur, kişiye göre değişir.

Erkeklerde erken boşalmanın yüzde 90 dan fazla nedeni psikolojik etmenlerdir. Geriye kalan küçük dilim ise belirgin tıbbi hastalıklardan oluşur.

Stres : Herkes hayatının neredeyse her bölümünde stres yaşar. Bu insan olmanın getirdiği doğal bir duygudur.Fakat ilaçlarda olduğu gibi stres de dozunda kullanılmadığında vücut için en büyük zehirdir. Stres beyindeki ereksiyon ile ilgili bölgenin uyarılmasını baskılayarak kişinin ideal orgazm süresine ulaşmasını engeller. Bir an önce kendinizi hayata karşı motive edip stresi olabildiğince dışlamalısınız.

Performans anksiyetesi: Bu durum kişinin önemli bir durum karşısında "acaba becerebilecek miyim?" tarzında kendisine sorular sorması sonucu anksiyete yaşamasıdır. Özellikle ilk cinsel deneyimlerde çok sık karşılaşılan bir problemdir. Bu durumun tedavisinde bazı ilaçlar kullanılabilir.

Depresyon : Kişinin ağır karamsar bir ruh halinde olmasıdır depresyon. Bu durumdaki bireyin sağlıklı bir cinsel ilişki yaşaması zaten beklenen bir durum değildir açıkçası. Bu kişilerde depresyona bağlı erken boşalmayı önlemek için antidepresan tedavisine başlanabilir.Sorun zamanla kendiliğinden düzelecektir.

Cinsel geçmiş: Daha önce yaşanan cinsel travmalar , cinsel başarısızlık öyküleri kişiyi ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Bu hastalarda olduğu gibi psikolojik problemi olan her birey psikiyatri hekimine görünmelidir.

Eşler arasındaki sorunlar: Birlikteliklerde ufak tartışmaların çıkması gayet doğaldır. Önemli olan bunu fazla büyütmeden çözmektir. Aksi takdirde bu durum sadece cinsel sağlığınızı değil tüm vücut sağlığını olumsuz etkiler. En iyi çözüm yolu konular üzerinde beraber konuşur anlaşabilmektir.

 

Erkeklerde erken boşalmanın tedavisinde;

 Esas olarak psikiyatri hekiminin gözetiminde bilişsel davranışsal terapi uygulanır. Tut-bırak egzersizleri yapılabilir. Antidepresan ilaçlar kullanılabilir. O bölgenin biraz duyarsızlaştırılması için anestezik etkili kremler sürülebilir. Eğer altta yatan bir hastalık varsa öncelikle o tedavi edilmelidir.

Unutmayın erkeklerde erken boşalma tedavi-başarı oranı çok yüksek bir hastalıktır.

28 Görüntülemeler