Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşmeyi Hızlandıran Öneriler

Dünyada her yıl milyonlarca insan çeşitli estetik ameliyatları olmaktadır.Burun estetiği ameliyatı da bu operasyonların büyük bir kısmını kapsamaktadır.Bazı hastalar burun estetiği ( rhinoplasti ) ameliyatı sonrası gündelik yaşamına daha çabuk uyum sağlar.Bunun olas

.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk toparlanma süreci ortalama 1 haftadır fakat bazı kişiler tahmin edilenden daha erken iyileşmektedir.Dikkat etmemiz gereken hususları beraber inceleyelim;

Sigaradan uzak durmak : Evet, bu durum tiryakileri çok zorlayacaktır fakat sigara yara iyileşmesini geciktiren en kötü ürünlerden biridir.Belki sigarayı bırakmanız sizin açınızdan zor olabilir fakat en azından içtiğiniz sigara sayınızı kesinlikle azaltmalısınız.Sigaranın diğer zararlarını da düşünürsek sigaradan uzak durmak sizin sağlığınız için çok önemli olacak.

Aktif hareket etmek :  Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk birkaç gün dinlenmeniz gayet doğal lakin 3. günden sonra dokuların kan akışını arttırmak için sedanter durumdan aktif duruma geçmelisiniz.Aksi takdirde burnunuzdaki ödem doku beslenmesini bozarak iyileşmeyi geciktirir.

Yastığınız hafif yüksek olsun : Uzun süre istirahat etmek sandığınızın aksine iyileşmeyi daha da geciktirir. Başın hafif yukarıda olması operasyondan sonra burun bölgesinde biriken sıvının drene olması açısından önemlidir. Düz konumda uzanmak ayrıca burun bölgesindeki sıvının göz çevresine doğru yayılıp bu bölgelerde şişlik oluşmasına sebebiyet verir. Bu da tabii ki istemeyeceğiniz bir görüntüye neden olur.

Dekonjestan özellikli nazal ( burun ) spreyleri kullanın : Vücut bütünlüğünü bozan her durum o bölgede inflamasyon ( yangı ) oluşmasına neden olur. İnflamasyonun özelliği olarak o bölgedeki dokuda şişlik , kızarıklık, ısı artışı ve kaşıntı benzeri şikayetler olur. Burun estetiği ameliyatı sonrası da bu sürecin yaşanması gayet doğaldır, önemli olan bu süreci en kısa sürede atlatmak. Dekonjestanlar, hücre dışındaki sıvıyı atmamıza yardımcı olarak şişliği azaltır , böylece dokunun hava ve kan akımı artarak iyileşme hızlanır.

C vitamininden zengin beslenmek :  C vitamini kollajen bağların onarımını arttırarak yara iyileşmesinde önemli bir görev üstlenir. C vitamininden zengin portakal , limon , greyfurt , maydanoz gibi besinleri tüketmek yara iyileşmesini hızlandıracaktır. Bu sayede gündelik yaşamınıza daha erken dönebilirsiniz.

İyi bir yara bakımı : Yara olan yerler , yani doku bütünlüğünün bozulduğu yerler mikropların kolonizasyonu açısından ciddi risk taşımaktadır. Özellikle bakteriler açık yerden dokuya girip çoğalırlar. Düzenli pansuman yapmak enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltır.Kirli ortamlardan uzak durulmalı ve ameliyatlı bölgeyle fazla oynanmamalıdır.

Diğer hastalıkları kontrol altında tutmak: Kronik ( uzun süreli ) bir hastalığınız var ise kesinlikle hastalığınızı kontrol altında tutmalısınız. Çünkü ameliyattan dolayı zaten azalmış olan kan akımı kronik hastalıklarda iyice azalmaktadır.Hastalığınızı regüle edemezseniz ameliyatlı bölgedeki dokular yeterince beslenemediği için nekroze olurlar yani canlılıklarını kaybederler. Böylelikle burun estetiği ameliyatı sonrası çok kötü bir tablo oluşabilir.

Hepimiz için zaman çok kıymetli.Bu tavsiyelere uyarak normal hayatınıza olabildiğince erken dönüş sağlamak sizin elinizde...

22 Görüntülemeler