Tonsillofarenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?
Tonsillofarenjit toplumda en sık rastlanan enfeksiyonlardan olup kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Sıcak yaz aylarında kullanılan ve filtre temizliği iyi yapılmayan klimalardan veya daha birçok sebeple oluşabilen bu enfeksiyon hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

Tonsillofarenjit Nedir?

Farenjit; ağız-burun boşluğunu arka duvarının enfeksiyon odağı haline gelmesi durumudur. Tonsilit ise  bademciklerin iltihaplanmasıdır. Genellikle bu iki durum bir arada olur ve tıpta bu şekilde isimlendirilir. Birçok insan hayatının belirli evrelerinde bu hastalığı geçirir. Tonsillofarenjit; kişinin yaşam kalitesini aşırı derecede düşürmesinin yanında bazı durumlarda kişide daha ciddi durumlar oluşmasına sebep olabilir. 

Tonsillofarenjit Nedenleri Nelerdir?

Kişinin çeşitli sebeplerle zayıflayan bağışıklığının ( klima, soğuk, sıcak, grip, toplu ortamlardan alınan mikroplar, immün sistemi baskılayan herhangi bir durum vs.) bakteri veya virüslere yenik düşmesiyle oluşur. Akut enfeksiyonlar ani gelişir ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. Kronik enfeksiyonlarda belirtiler çok ağır olmasa da kişinin yaşam kalitesini etkiler. Kronik enfeksiyona sebep olan etmenler gastroözofegeal reflü, septal deviasyon( burun kemiği eğriliği ), sigara, alkol, kuru ve kirli hava gibi boğazı tahriş eden etmenlerdir.

Tonsillofarenjit Belirtileri Nelerdir?

 Boğaz ağrısı, yutmada güçlük, baş ağrısı, boğazda yabancı cisim takılma hissi, öksürük, gıcıklanma, geniz akıntısı ,ses kısıklığı, burun akıntısı, lenf bezlerinde şişlik sayılabilir. Ateş ve kript (tonsillerde görülen püysü yapılar)  daha çok bakterilerin neden olduğu olgularda beklenir fakat viral enfeksiyonlarda da görülebilir.

Tonsilofarenjit Tanısı Nasıl Konulur?

Tonsillofarenjit tanısı hastanın klinik semptom ve öyküsüne göre hekim tarafından kolayca konulur. Bazı istisna durumlarda( immün sistemi baskılanmış kişilerde, nakil hastalarında vs ) kan değerlerinin görülmesi gerekebilir, antibiyogram yapılabilir. Bazı durumlarda sinüziti dışlamak amacıyla direkt grafiye başvurulabilir.

Tonsillofarenjit Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Tonsillofarenjit tedavisinde ana hedef vücut direncini eski halinde getirmektir. Bu sebeple kişi bol bol istirahat edip sıvı tüketmelidir. Bu sıvılar toplumda yaygın olarak bilinen bitki çayları da olabilir. Ancak bu çaylar bilinenin aksine sıcak veya soğuk değil ılık tüketilmelidir. Sıcak içilen içecekler boğazdaki tahribatı artıracağı için iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir. Antibiyotik kullanımı bakteriyel farenjit olguları için etkin rolde olsa da virüslerin sebep olduğu vakalarda yararsızdır. Ancak hekim gerek gördüğü durumlarda antibiyotik kullanımına başlayacaktır. Varsa kullanılacak hızlı beta testi çok işlevseldir. Bu test bakteriyel enfeksiyonların varlığını gösterir ve hekimin elini antibiyotik kullanma açısından güçlendirir. Ancak ülkemizde yaygınlaşmamıştır. Burada en kritik nokta antibiyotik kullanım kararının hekim tarafından verilmesidir. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakterilere karşı ilaçların da etkisi azalacaktır. Yine tedavide ağrı kesicilerin, gerek görülürse antihistaminiklerin, ağız gargaralarının, burun açıcı spreylerin yeri büyüktür. Fakat bu ilaçların da kırılan vücut direncini yerine getirmesi zaman alacaktır. Bu yüzden anında iyileşme beklenmemeli  istirahate önem verilmelidir. Sigaradan ve alkolden uzak durulmalı, varsa alerjiye sebep olan etmenlerden kaçınılmalıdır. Reflüsü olan kişilerin akşam geç saatlerde yemek yemesi ,uykuda besinlerin geri kaçmasına sebep olacağı için iyileşme sürecini yavaşlatacaktır.

Bu Paylaşıma Tepki VerFacebook Yorumları