Teknolojinin Yeni Ürünü Akıllı Lensler
Göz içi lens tedavisi, katarakt gibi hastalıklarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, göz içindeki doğal lenslerin yerine özel teknoloji ile üretilen protez lenslerin yerleştirilmesi prensibine dayanır. Akıllı lensler (trifokal lensler) kontakt lenslerle karıştırılmamalıdır.

Akıllı lens nedir? 

Eskiden, katarakt  tedavisinde doğal lens çıkarılarılıp yerine iyi görmek için tasarlanan monofokal yani tek odaklı lenslerden birisi kullanılmaktaydı. Bu durumda tedaviden sonra hastaların gözlük kullanması zorunlu hale gelmekteydi. Günümüzde multifokal yani çok odaklı göz içi lensler tek odaklı lenslerden daha fazla tercih edilmeye başlandı. Çünkü bu lensler görüş bozukluklarını her açıdan düzeltebilerek görüşü yapabildiği kadar doğal hale getirmektedir.

Çok odaklı lensler, iki veya üç odaklı olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanmıştır. Akıllı lens olarak bilinen trifokal lensler, üç odaklı lenslerin diğer adıdır. Hastaların göz tedavisinde akıllı lens kullanıldığında tedavi sonrası gözlük kullanma gereksinimi olmaz.  Trifokal lensler, günümüzün en gelişmiş göz içi lens teknolojisidir. Yakın, orta ve uzak mesafeler için kesintisiz ve net bir görüş sağladığı için hayat kalitesini olumlu yönde etkiler.

Akıllı lens kullanım alanları

Akıllı lensler, göz içindeki doğal merceğin çeşitli nedenlerle berraklığını yitirmesi ya da fonksiyonel çalışamaması durumunda kullanılmaktadır. En sık kullanım alanı katarakt rahatsızlığıdır. 

Akıllı lenslerin çalışma prensibi

Akıllı lensler göze yakın, orta ve uzak mesafelerden giren ışığı kırar ve retinadaki tek bir odak noktasına odaklayarak çalışır. Bu da tek bir lensle yakın, orta ve uzak mesafedeki objelere eş zamanlı odaklanmayı olanaklı kılar. Bu modern ve akıllı lens tipleri gözlük veya kontakt lens ihtiyacını azaltır veya tamamen ortadan kaldırabilir. Tıpkı reçeteli gözlüklerde olduğu gibi trifokal lensler de size mümkün olan en iyi görüşü sağlamak için kişisel ihtiyaçlarınıza göre ayarlanacaktır.

Trifokal lens seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Trifokal lens seçerken  dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Glokom, diyabetik retinopati, diyabetik maküla ödemi veya maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarından muzdaripseniz, bifokal veya trifokal lensler için uygun bir aday olmayabilirsiniz. Bu hastalıklar, erken dönemlerde bile göz içi lens tedavisine uyumsuz olabilir. Göz hekiminizle alternatif seçenekleri konuşabilirsiniz.

Akıllı lens kullanımında görülebilen yan etkiler

1) IŞIK FENOMENİ

Multifokal göz içi lensler ile bağlantılı bir yan etki, birden fazla mesafeden gelen ışığa odaklanan lensin neden olduğu daha yüksek derecedeki görme bozuklukları ve disfotopsi adı verilen ışık olaylarıdır. Bunlar bazı düşük aydınlatma koşullarında parlama ya da geceleri ışık kaynakları etrafında halolar şeklinde olabilir. Multifokal lensli çoğu insan ışık fenomeni adı verilen bu durumu pek rahatsız edici bulmaz ve zamanla  alışır. Bunun yanı sıra, akıllı göz içi lenslere iyi uyum gösteremeyen ya da olası yan etkilerden çok rahatsız olan sayıca az bir hasta grubu da vardır.

2) KONTRAST DUYARLILIĞINDA AZALMA

Multifokalitenin diğer olumsuz etkilerinden biri görüntü kalitesinde azalmadır. Nedeni, farklı mesafelerden gelen ışığın retinada odaklanırken ayrılmasıdır. Bundan ötürü multifokal etkiyi korumak için görüntü kalitesinden bir miktar ödün verilmektedir.

Bu Paylaşıma Tepki VerFacebook Yorumları