Çok Üşümek Tehlikenin Habercisi Olabilir!
Kuşkusuz kış ve soğuk denilince akla hemen ‘üşümek’ geliyor. Ama üşümenin sadece soğuktan olabileceğini düşünmeyin. Altta yatan sinsi bir hastalık olabilir. Üşümek neyin habercisi?...

Havalar soğuyunca kazaklar, botlar ortaya çıkar. Dışarıda geçirdiğimiz vakit de kısalır ve hemen eve gitmek isteriz. “Çok üşüdüm” cümlesini de çokça telafuz edebilirsiniz. Kuşkusuz kış ve soğuk denilince akla hemen ‘üşümek’ kelimesi geliyor. Üşümek, çevre ısısının birden değişmesine cevap olarak ortaya çıkıyor; deri-damarlar ve kaslar koordineli olarak kasılıp-gevşeyerek, ısı değişikliğine yanıt vermeye çalışıyor. Fakat üşümenin sadece soğuktan olabileceğini düşünmeyin. Vücudun haber mekanizması olan üşüme, önemli hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle üşümenin özellikle tekrar ettiği veya başka semptomların da eşlik ettiği durumlarda mutlaka bir doktora başvurmak gerekiyor. 

 


Üşümek neyin belirtisi olabilir?

 


Grip çok üşütebilir

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip, bronşit ve zatürre gibi hastalıkların ilk belirtisi üşüme, titreme ve ateş olabiliyor. Doğru tedavi düzenlenmedikçe üşümenin öncelik ettiği titreme, ateş ve yaygın vücut ağrıları şeklindeki sorunlar devamlılık gösterebiliyor. Doktorunuzun muayenesi ve uygun tedavi sonucunda başta üşüme olmak üzere diğer yakınmalar da son buluyor.


Kan şekeriniz 50’nin altındaysa…

Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altına düşmesi ‘hipoglisemi’ olarak adlandırılıyor.  Hipoglisemi, hızla tedavi edilmeli. Aksi halde bayılma, kalıcı veya geçici beyin fonksiyon değişiklikleri gibi hasarlar bırakabiliyor. Sık tekrarlayan hipoglisemi atakları, hatalı beslenme ve kilo alımı diyabet gelişme ihtimalini ciddi oranda arttırıyor. Önlem alınmazsa kişilerin üçte birinde 10-15 yıl sonra diyabet gelişebiliyor.


Kansızlık (anemi) titretebilir

Üşümenin altında yatan bir başka önemli neden ise halk arasında ‘kansızlık’ olarak bilinen anemi hastalığı. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülür. Bunun nedeni ise yetersiz beslenme, sıkı diyet , aşırı kan kaybetme (uzun süren menstruasyon dönemleri ) veya sindirim sisteminde emilim eksikliği olabilir. Tedavi olunmazsa üşüme ile başlayan halsizlik, çabuk yorulma ve çarpıntı gibi belirtiler giderek ilerleyebilir ve yaşamı olumsuz hale getirebilir.

Kan dolaşımı ile ilgili probleminiz mi var?

Damar sistemini ilgilendiren damar tıkanıklığı ve vasküler endotel hasarı gibi hastalıklarda kanlanmanın yetersizliği, ilgili organların beslenme bozukluğu veya lokalize bölgelerin hassasiyeti nedeniyle özellikle bacaklarda ve kollarda üşüme sorunu gelişebiliyor. Semptomların devam etmesi halinde bir uzman doktora başvurmak hayati önem taşıyor.

Tiroid beziniz iyi çalışmıyorsa...
Vücudun metabolizmasını düzenleyen tiroid bezinin sağlıklı çalışması tüm sistemlerin uyum içinde olmasını sağlıyor. Yetersiz çalışması durumlarında ise üşümenin yanı sıra  sürekli yorgunluk hissi, saç dökülmesi, kabızlık, istemsiz kilo alımı gibi ciddi sonuçlara kadar değişen belirtiler görülebiliyor.


Sorun sinir sisteminde mi?

Sinir-ileti sistemi hastalıklarında üşüme, hissizlik, hareket bozukluğu gibi belirtilerin altında nöropatiler, kas hastalıkları veya multiple skleroz gibi sistemik, ilerleyici hastalıklar yatabiliyor. Özellikle de ailede benzer hastalık öyküsü varsa en kısa sürede bir doktora görünmek gerekiyor.


Döküntülerden önce titreme nöbeti gelebilir
Özellikle cildi tutan, belirli bir bölgede veya tüm sistemlerle ilişkili olan dermatomiyozit gibi cilt hastalıklarında kızarıklık, döküntü, sulanma ve kepeklenme gibi belirtilerden önce üşüme, titreme, lokal hassasiyet ilk yakınmalar olabiliyor. Bu belirtileri ciddiye alıp, doktora görünmek gerekiyor, aksi halde tedavi şansı azalıp, hastalığın ilerlemesi hızlı olabilir.

 

Üşümemek için bunlara dikkat edin!

 

  • Vücudun ısı kaybını önlemek için ne çok ince ne çok kalın giyinin. Vücut ısısını hapsedip koruyacak şekilde, termal özellikli kıyafetleri tercih edin.
  • Beslenmenize dikkat edin, az veya fazla kalori almayın.
  • Bağışıklık sisteminizi vitaminler ile destekleyin.
  • Spor vücudun ısı dengesini korumak için önemlidir. Kış mevsiminde de sporu ihmal etmeyin.

Bu Paylaşıma Tepki VerFacebook Yorumları